top of page

Kirbyville Woman's Civic Club announce Art Contest winners!

The annual Art Contest hosted by the ladies of Kirbyville Woman's Civic Club has come and gone and once again, amazing works of art were judged, awarded and shared with the public. It is an event the citizens of our fair city have always enjoyed and looked forward to each year.


This year is not unlike those that came before. Budding young artists have wowed the judges and the public as usual.



Elementary School

 

1st Grade

1st- Harper Lewis

2nd- Maya Hopper

3rd- Paige Allen

Honorable Mention- Riley Webster

 

2nd Grade

1st- Trinity Rosales

2nd- Grant Ratcliff

3rd- Jason Billingsley

Honorable Mention- Karson Draper

 

3rd Grade

1st- Adalynn Montgomery

2nd- Hadley Hazlewood

3rd- Lizeth Rodriguez

Honorable Mention- Payton Hayes

 

4th Grade

1st- Luna Claro

2nd- Emma Hollier

3rd- Teagan Rogers

Honorable Mention- Aiden Summit

 

5th Grade

1st- Miya Walters

2nd- Alayna Chandler

3rd- Kennedy Jeselink

Honorable Mention- Linsli Wagnon

Honorable Mention- Morgan Adams

 

Mrs. Weaver's Class

1st- Andrew Gore

2nd- Tyler Young

3rd- Kayden Merka

Honorable Mention- Jacob Bush


Below; Elementary winners. Jr High and High School photos after the list of winners



 

Jr High School

 

Mixed Media

1st- Addy Meredith

2nd- Macie Odom

3rd- Andrew Spencer

Honorable Mention- Emmalee Stephenson

Honorable Mention- Katie Clark

 

Watercolor

1st- Addy Meredith

2nd- Haidyn Walters

3rd- Ane Elise Clark

Honorable Mention- Hallee McCauley

 

Chalk Pastel

1st- Matilda Smith

2nd- Krystal Jones

3rd- Macie Odom

Honorable Mention- Akea Brayford

Honorable Mention- Ane Elise Clark

 

Oil Pastel

1st- Kamble Simmons

2nd- Kenleigh Billiot

3rd- Grace Roberts

Honorable Mention- Chandler Slaydon

 

Historical People

1st- Addy Meredith

2nd- Kamble Simmons

3rd- Tripp Moss

Honorable Mention- Collin Ferrell

Honorable Mention-Holdyn Hermis

 

Christmas

1st- Zander Fussell

2nd- Isabella Duck

3rd- Zander Fussell

 

Pencil Drawing

1st- Emma Morris

2nd- Karli Draper

3rd- Kearstin Morris

Honorable Mention- Kamble Simmons

Honorable Mention- Abbigail Jones

 

Landmarks & Buildings

1st- Cooper Kent

2nd- Isabella Duck

3rd- Jayvain Duck

Honorable Mention- Emma Meredith

Honorable Mention- Ivylynn Cox

 

 

Stippling

1st- Addi Brown

2nd- EmmaLee Stephenson

3rd- Kamble Simmons

Honorable Mention- Landon Presley

 

Nutcracker Paintings

1st- Kamble Simmons

2nd- Ane Elise Clark

3rd- Kaytlyn Kourtney

Honorable Mention- Abigail Richards

Honorable Mention- Joselin Rodriguez

 

Famous Art

1st- Addi Brown

2nd Ashunti Diggles

3rd- Allyssa Lee

Honorable Mention- Kenzie Dimitry

Honorable Mention- Abbigail Jones

 

Timelines

1st- Ane Elise Clark

2nd- Kira Jackson

3rd- Kaytlyn Kourtney

Honorable Mention- Anna Roberts

Honorable Mention- Matilda Smith

 

Patriotic Paintings

1st- Branden Hicks

2nd- Kenleigh Buillot

3rd- Macie Odom

Honorable Mention- Ane Elise Clark

Honorable Mention- Maddy Moore

 

Markers

1st- Paisley Watson

2nd- Kayli Stevens

3rd- Kasey Smith

Honorable Mention- Blade Richards

Honorable Mention- Ever Billingsley

 

High School

 

Mixed Media

1st- Jacob Stanley

2nd- Tirzah Naomi

3rd- Carly Nichols

Honorable Mention-Nevaeh Brizendine

 

Watercolor Landscape

1st- Kadence Richardson

2nd- Kaitlyn Lienhardt

3rd- Katelyn Crane

Honorable Mention- Cassiti Edwards

 

Diptych

1st- Lachristy Cooper

2nd- Jace Huffman

3rd- Cameron Coleson

 

Graphite Value

1st- Amanda Cervantes

2nd- Sydney Gaskill

3rd- Jacob Stanley

Honorable Mention-Hayden Smith

 

Mosaics

1st- Eden Michler and Jayda Franks

2nd- Airyanna Diggles

3rd- Coty Nall

Honorable Mention- Kacie Potter and Chloe Jones

Honorable Mention- Kyleigh Roberts and Rayleigh Gore

 

Map Pencil

1st- Ariana Gifford

2nd- Helen brown

3rd- Ryder Ferguson

Honorable Mention- Kennedi Smith

Honorable Mention- Darcy Jones

 

Graphite Structure

1st- Coty Nall

2nd- Ethan Lovell

3rd- Addilyn Monclova

Honorable Mention- Kaitlyn Leinhardt

 

Canvas

1st- Tirzah Michlar

2nd- Jacob Stanley

3rd- Jordan Stanley

Honorable Mention- Dillon Baker

 

Monotone

1st- Ethan Lovell

2nd- Hadyn Blaskey

3rd- Thomas Glenn

Honorable Mention- Mica White

 

Watercolor Animals

1st- Addlyn Trammell

2nd- Taylor Crane

3rd- Joe Davis

Honorable Mention- Brylee Kimmel

Honorable Mention- Krista Duboiss

 

Watercolor Flowers

1st- Kacie Potter

2nd- Addilynn Trammell

3rd- Cooper Murphy

Honorable Mention- Kacie Potter

 

Portraits

1st- Keira Ford

2nd- Amanda Cervantes

3rd- Ryder Ferguson

Honorable Mention- Brady Pophan

 

Best of Show

Wesley Burchett-Horse in Graphite Value

 

Best of Show Runner Up or Judges Choice

Addilyn Monclova-Jellyfish in Mixed Media


Below; High School and Jr High School winners



ETB would like to extend our warmest congratulations to all who placed! We hope to see more from these students in years to come!

Comments


MCCLELLAND.jpg
imageedit_1_4378823348.gif
bottom of page